Problemy laryngologiczne u dzieci

zawadzkaInfekcja, ból gardła czy katar, to problemy, z którymi często muszą sobie radzić rodzice małych dzieci. Wybierając lekarza w pierwszej kolejności udają się do pediatry. Okazuje się, że takie przypadki powinien często skonsultować laryngolog i alergolog.

Dlaczego ważna jest współpraca między lekarzami? Kiedy udać się do specjalisty, a kiedy wystarczy wizyta u pediatry? Rozmawiamy o tym z dr hab. n. med. Lidią Zawadzką-Głos, kierownikiem oddziału klinicznego Otolaryngologii dziecięcej i Pediatrii w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, lekarzem otolaryngologiem Centrum Medycznego MML.

Pani Profesor, kiedy dziecko ma katar lub kłopoty z gardłem, rodzice zazwyczaj udają się do pediatry, a przecież przyczyną może być alergia i towarzyszące jej problemy laryngologiczne.

Dr hab. n. med. Lidia Zawadzka-Głos: Zgadza się. Laryngologia i alergologia to dwie specjalizacje medycyny, które zajmują się między innymi takimi objawami u pacjenta jak niedrożny nos, przewlekły katar, obrzęki krtani lub gardła. U dzieci często dochodzi do przerostu trzeciego migdałka, zwłaszcza u tych z alergią. Przerost migdałka gardłowego jest wówczas przyczyną niedosłuchu, kłopotów z zatokami, chrapania, bezdechów.  Leczenie pacjenta powinno być kompleksowe. Zwłaszcza pacjenci z alergią są predysponowani do przerostu migdałków. W takich przypadkach ważna jest interdyscyplinarność. W przypadku wystąpienia niedosłuchu lub obecności bezdechów laryngolog wykonuje zabieg usunięcia migdałka gardłowego, czyli adenotomię. U pacjentów z alergią prawidłowe leczenie przeciwalergiczne zapobiega nawrotom dolegliwości lub wtórnemu przerostowi migdałka.

Czy w takim razie często zdarza się, że w wyniku braku interdyscyplinarności pomiędzy lekarzami, trafiają do Pani Profesor mali pacjenci zdiagnozowani zbyt późno?

LZ-G: Niestety tak. Głównie są to pacjenci z przewlekłymi katarami, zapaleniem zatok, u których występują bóle głowy. Tacy pacjenci w pierwszej kolejności konsultowani są neurologicznie, dopiero w końcowym etapie diagnozy włączany jest laryngolog, mimo, że powinno mieć to miejsce znacznie wcześniej. Często trafiają do mnie także pacjenci, u których występuje przerośnięty migdałek, a w konsekwencji niedosłuch znacznego stopnia, wady zgryzu, również zaburzenia rozwojowe twarzoczaszki. W wyniku znacznego niedotleniania centralnego układu nerwowego, często spotykane są zaburzenia zachowania, które są powodem wielu problemów w szkole. Dzieci te mają gorsze wyniki w nauce – zwłaszcza języków obcych – ze względu na złą percepcję słuchową.

Na co w takim razie zwrócić szczególną uwagę, by odróżnić problem laryngologiczny, czy alergologiczny od zwykłego przeziębienia?

LZ-G: Istnieją pewne cechy tzw. zwykłego przeziębienia, które wstępnie pozwalają rodzicowi określić czy jest to infekcja, czy zaostrzenie alergii. Należy rozróżnić tu przede wszystkim dwa typy infekcji: wirusowej i bakteryjnej. W przypadku infekcji wirusowej występują takie objawy jak bóle kostno-stawowe, ból gardła, katar, kaszel, temperatura ciała w granicach 37-38 stopni C i ogólne złe samopoczucie pacjenta. Natomiast podczas infekcji bakteryjnej temperatura jest znacznie wyższa, wzrasta do 39 stopni C, a dolegliwość bólowa jest ściśle zlokalizowana np. w okolicy ucha czy gardła, widoczny jest także nalot na migdałkach podczas anginy. W przypadku problemów alergologicznych obserwujemy stale występujący objaw, który możemy już zidentyfikować na podstawie wcześniejszych wywiadów. Mogą to być objawy stabilne, występujące na przestrzeni lat. W przypadku takich problemów z reguły nie występuje wzrost temperatury.

Jak w takim razie powinniśmy postąpić obserwując u dziecka objawy typowe dla infekcji?

LZ-G: Z infekcją bakteryjną nie jesteśmy sobie w stanie poradzić bez zastosowania antybiotykoterapii. Natomiast podczas infekcji wirusowej najlepiej jest zastosować profilaktykę w postaci pozostania w domu, nawadniania oraz zastosować leki obniżające temperaturę. Warto stosować środki zawierające dużo witaminy C. Trzeba pamiętać, że zaniedbana infekcja wirusowa toruje drogę infekcjom bakteryjnym.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji dotyczących leczenia chrapania u dzieci można znaleźć na naszej stronie LeczenieDziecka.pl.