Immunoterapia swoista

Immunoterapia swoista

Celem immunoterapii swoistej jest wywołanie w organizmie chorego tolerancji na dany alergen. Odbywa się to przez modyfikację tzw. odpowiedzi immunologicznej pacjenta. W wyniku terapii, organizm dziecka „uczy” się tolerancji na dany alergen tak, aby organizm zachowywał się tak samo jak u zdrowej osoby.

Leczenie polega na długotrwałym i regularnym podawaniu pacjentowi małych dawek zmodyfikowanego alergenu. Przyjmowanie małych dawek ma zmienić reakcję układu immunologicznego na dany alergen. Dziecko otrzymuje regularnie małe dawki szczepień podskórnych. Szczepionkę można również podawać alternatywnie pod-językowo lub doustnie. Odczulanie może odbywać się w formie leczenia całorocznego (w przypadku uczulenia na alergeny przewlekłe lub całoroczne, np. uczulenie na kurz, psa, kota, itd) lub leczenia przedsezonowego (w przypadku uczulenia na alergeny sezonowe, np. uczulenie na trawy, pyłki brzozy, itd) Schemat leczenia w obu przypadkach jest taki sam – dzieli się na dwa etapy:

I etap – faza zwiększania dawki. Polega powolnym zwiększaniu dawki szczepionki do osiągnięcia maksymalnej dawki szczepionki. Trwa 6-14 tygodni. Najczęściej przyjmuje się 1 dawkę raz w tygodniu. II etap – faza leczenia podtrzymującego. Polega na podawaniu maksymalnej dawki szczepionki (osiągniętej w I fazie). Najczęściej przyjmuje się 1 dawkę raz na miesiąc.

Cały okres odczulania trwa 3-5 lat (przedsezonowe odczulanie trwa ok. 3 miesięcy). Po tym okresie często udaje się całkowicie pozbyć objawów alergii, lub objawy te są znacznie mniejsze. Ważne jest aby terapię rozpocząć jak najwcześniej (jednak nie wcześniej niż od 5 roku życia) – wówczas mamy większe szanse na całkowite pozbycie się objawów alergii. Odczulanie jest bezpieczną metodą leczenia, jednak trzeba pamiętać, że odczulanie polega na podawaniu choremu alergenu na który jest on uczulony. Zdarzają się przypadki, że organizm dziecka źle zareaguje na podawany alergen. Dlatego też odczulanie musi być prowadzone zawsze pod opieką lekarza w Klinice Medycznej.