Unikanie alergenów

Unikanie alergenów

Optymalnym wyjściem podczas leczenia alergii będzie usunięcie alergenu ze środowiska osoby uczulonej. Jest to z wiadomych względów często niemożliwe.

Jednak przede wszystkim w przypadku pojawienia się alergii należy jak najszybciej dowiedzieć się co jest alergenem. Pomocne tutaj najczęściej okazują się badania.  Należy również bardzo uważnie obserwować dziecko i starać się połączyć to z konkretnymi wydarzeniami którym sprzyjało pojawianie się alergii. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na: pojawienia się w otoczeniu dziecka zwierzęcia, inny pokarm, zmiana otoczenia, roślinności, zmiana pory roku.

Częstym alergenem okazuje się kurz domowy w którym znajdują się zarodniki grzybów pleśniowych i roztocza. Aby zmniejszyć ich ilość warto usunąć z otoczenia stare makatki, materace, tkaniny zasłonowe, czy też stare tapicerowane meble. Należy często wietrzyć pomieszczenia oraz prać i wietrzyć pościel.

Dbać o to aby nie zalegał na meblach kurz, a sprzątanie wykonywać odkurzaczem wodnym lub antyalergicznym (bądź zmywać pomieszczenia „na mokro”) Przy zmianach na skórze warto używać kosmetyków hipoalergicznych (tych zawierających małą ilość barwników i substancji zapachowych) .Zwierzęta są również bardzo silnym i niestety częstym siedliskiem alergenów. Alergeny sierści kota, świnki morskiej czy też psa bardzo długo utrzymują się w mieszkaniu, nawet po usunięciu zwierząt z domu. Dlatego też aby stwierdzić czy to była faktyczna przyczyna alergii u dziecka – trzeba poczekać wiele miesięcy. Dlatego też i tutaj bardzo przydatne okazują się testy które mogą wskazać przyczynę powstania alergii.

Przy alergii pokarmowej trzeba wyeliminować produkty na które jesteśmy uczuleni. Produktami które najczęściej uczulają są: mleko i produkty wytworzone z mleka (np. ciasto czy naleśniki) , białko jajka (ale również drób), zboża (gluten) orzechy, cytrusy, ryby i owoce morza oraz soja.