Korekcja małżowin nosowych dolnych – konchoplastyka

Korekcja małżowin nosowych dolnych – konchoplastyka

Czym są małżowiny nosowe dolne?

Małżowiny nosowe dolne są to struktury bocznej ściany nosa pokryte błoną śluzową. Małżowiny nosowe odgrywają ważną rolę w procesie prawidłowego przepływu powietrza przez nos. Pełnią funkcję filtra wdychanego powietrza, oczyszczając je, a jednocześnie nawilżając i ogrzewając.

W pewnych jednak przypadkach dochodzi do dysfunkcji małżowin nosowych dolnych, co ze względu na ich umiejscowienie w jamie nosa daje przykre dla pacjenta dolegliwości. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami związanymi z dysfunkcją małżowin nosowych dolnych mogą być:

  • nawracające katary,
  • upośledzenie drożności nosa,
  • zaburzenia powonienia,
  • zapalenie trąbek słuchowych,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • chrapanie,
  • zapalenie gardła i krtani.

Główną przyczyną dysfunkcji małżowin nosowych są występujące zmiany przerostowe w obrębie ich tkanek. Do najczęstszych powodów powstawania obrzęku małżowin nosowych możemy zaliczyć naczynioruchowy, alergiczny oraz polekowy nieżyt nosa. W przypadku polekowego nieżytu nosa, jego występowanie ma zazwyczaj związek z nadużywaniem leków zawierających składniki miejscowo obkurczające błonę śluzową nosa.

Leczenie Konchoplastyka jest to zabieg korekcji małżowin nosowych dolnych polegający na redukcji przerośniętej tkanki. Jest to zabieg krótki, małoinwazyjny, trwający około 20-30 minut.

W Centrum Medycznym MML wykonujemy zabiegi korekcji małżowin nosowych dolnych następującymi metodami:

  • korekcja metodą Celon/koblacji – metoda ta polega na obkurczeniu małżowin dzięki zastosowaniu bipolarnej elektrody i oddziaływaniu na obrzękniętą tkankę falami radiowymi o wysokiej częstotliwości. Zabieg ten może być przeprowadzany także w znieczuleniu miejscowym;
  • korekcja z zastosowaniem lasera diodowego kontaktowego – metoda ta polega na wytworzeniu niewielkich blizn w obrębie przerośniętej tkanki małżowin i usztywnieniu wiotkich struktur małżowin nosowych poprzez oddziaływanie wiązką światła lasera. Jest to metoda małoinwazyjna, innowacyjna, a przede wszystkim bezpieczna dla pacjenta. Zabieg korekcji małżowin nosowych dolnych z zastosowaniem lasera diodowego kontaktowego wykonywany jest w znieczuleniu typu sedacja.