Korekcja przegrody nosa – septoplastyka

Korekcja przegrody nosa – septoplastyka

Czym jest przegroda nosowa?

Przegroda nosowa jest to struktura chrzęstno-kostna, dzieląca jamę nosa na dwie komory. Struktura ta pełni ważną funkcję w procesie przepływu powietrza przez nos. W przypadkach jednak wystąpienia skrzywienia przegrody nosa, funkcja ta jest zaburzona, co może powodować:

  • utrudnione oddychanie przez nos,
  • blokady nosa,
  • częste katary,
  • zapalenia zatok,
  • chrapanie oraz bezdech senny.

Skrzywienie przegrody nosa sprzyja również nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych.

Przyczyny skrzywień przegrody nosa mogą być różne. Zazwyczaj mają one związek z przebytymi urazami nosa, jednak niektóre skrzywienia przegrody swoją przyczynę mają jeszcze w okresie płodowym (tzw. skrzywienia wrodzone) oraz w okresie okołoporodowym. W przypadku wystąpienia skrzywienia przegrody nosa lekarz może zakwalifikować do leczenia zabiegowego.

Leczenie:

Septoplastyka jest zabiegiem korekcji przegrody nosa. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, po uprzedniej kwalifikacji laryngologa. Korekcja przegrody nosa jest zabiegiem małoinwazyjnym, trwającym od 30 do 60 minut.

W Centrum Medycznym MML zabieg ten przeprowadzany jest endoskopowo, w ramach chirurgii jednego dnia. Polega on na wykonaniu niewielkich nacięć w obrębie błony śluzowej przegrody, a następnie, pod kontrolą endoskopu, korygowane jest skrzywienie przegrody nosa. Metoda ta pozwala, w odróżnieniu do klasycznych zabiegów korekcji przegrody nosa, na zminimalizowanie wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Po zabiegu septoplastyki pacjent może tego samego dnia opuścić klinikę, a w kilka dni po zabiegu powrócić do codziennych zajęć. Ponadto przy zabiegu stosowane są rozpuszczalne opatrunki żelowe, które po zabiegu nie tylko stabilizują przegrodę nosa, ale również w trakcie rozpuszczania się, nawilżają jamę nosa.