Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka

Czym jest wędzidełko podjęzykowe?

Wędzidełko podjęzykowe to miękki twór włóknisty, pokryty błoną śluzową, łączący dolną część języka z dnem jamy ustnej. Skrócone wędzidełko podjęzykowe (ankyloglossia) jest często występującą zmianą anatomiczną w budowie jamy ustnej.

Skrócenie wędzidełka charakteryzuje się różnym stopniem i nasileniem, od lekkiego po silne zgrubienie, a nawet całkowitym unieruchomieniem języka. Kiedy wędzidełko jest zbyt krótkie, znacząco ogranicza ruchy języka, co w konsekwencji prowadzi do utrwalenia nieprawidłowego wzorca ssania i połykania oraz powoduje wady wymowy. W języku polskim prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga uniesienia czubka języka do góry, skrócenie wędzidełka powoduje natomiast nieprawidłowe brzmienie tych głosek. Pojawiają się wówczas wady wymowy, takie jak seplenienie międzyzębowe czy nieprawidłowa realizacja głoski.

Leczenie:

Po konsultacji laryngologiczno-logopedycznej dzieci z tym problemem kierowane są na zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego (frenotomii). Młodszym dzieciom, w okresie niemowlęcym zaleca się podcięcie w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci starszych rekomendowany jest 5 minutowy zabieg z wykorzystaniem Lasera Diodowego. Obie te metody są obecnie uważane za najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne.