Tympanopunkcja i włożenie drenów w błony bębenkowe
Dolegliwości ze strony uszu są najczęściej spotykanymi dolegliwościami dręczącymi małych pacjentów. Zazwyczaj dolegliwości te dotykają pacjentów do 3 roku życia, po 6 roku życia natomiast zachorowalność znacząco spada.
Głównymi objawami, które można zaobserwować podczas stanów zapalnych uszu są:
- silny ból ucha,
- pogorszenie słuchu,
- zaburzenia snu i złe samopoczucie,
- infekcje górnych dróg oddechowych z występowaniem gorączki, a także wymiotami.
U dzieci najczęstszymi przyczynami dolegliwości ze strony uszu są:
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
- przerost migdałka gardłowego.
Dodatkowo czynnikami mogącymi powodować zapalenie uszu są:
- bakterie (najczęściej są to te same bakterie, które wywołują zapalenie gardła i krtani),
- alergie,
- nieprawidłowa budowa podniebienia,
- zbyt szeroka trąbka słuchowa.
Leczenie:
W przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na zapalenia uszu, w pierwszej kolejności wskazana jest wizyta u laryngologa. Podczas takiej wizyty laryngolog oceni stan ucha w badaniu otoskopowym i dobierze odpowiednią do pacjenta kurację. Zazwyczaj w pierwszej kolejności stosowane są kuracje farmakologiczne, niejednokrotnie z zastosowaniem antybiotyku. W przypadku jednak występowania długotrwałych stanów zapalnych i przewlekłych problemów z uszami, lekarz może zalecić leczenie zabiegowe, takie jak tympanopunkcja oraz włożenie drenów w błony bębenkowe.
Tympanopunkcja i włożenie drenów w błony bębenkowe to zabiegi wykonywane w obrębie ucha. Tympanopunkcja to nacięcie błony bębenkowej, które pozwala na ewakuację patologicznego płynu, który gromadzi się w uchu dziecka chorującego na zapalenie ucha o ciężkim przebiegu.
Włożenie drenów w błony bębenkowe pozwala natomiast na długotrwałe udrożnienie ucha, co zapobiega nawrotom procesów zapalnych ucha środkowego. Wskazania do wykonania takich zabiegów są bardzo zawężone, a dziecko może być do nich zakwalifikowane tylko po specjalistycznej konsultacji laryngologicznej.
Często zdarza się, że zabiegi te wykonywane są jednocześnie z zabiegiem usunięcia trzeciego migdałka i przycięcia migdałków podniebiennych. Zabiegi te przeprowadzane są u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Zarówno zabieg tympanopunkcji, jak i zabieg drenażu uszu są zabiegami jednodniowymi, małoinwazyjnymi, trwającymi około 20-30 minut.