Leczenie interdyscyplinarne

Leczenie interdyscyplinarne

Leczenie interdyscyplinarne to zaangażowanie w proces diagnostyczny i leczniczy lekarzy różnych specjalizacji.

W Centrum Medycznym MML współpracują ze sobą lekarze: laryngolodzy, okuliści, alergolodzy, mikrobiolodzy – szybka wymiana informacji, możliwość wykonania potrzebnych badań i całościowe podejście do pacjenta daje lepszy, pełniejszy obraz diagnostyczny.

Przykładem takich działań są np.:

  • współpraca okulisty z laryngologiem w leczeniu niedrożności dróg łzowych
  • współpraca laryngologa z logopedą – skrócone wędzidełko
  • współpraca laryngologa z pediatrą – przerost migdałków
  • współpraca laryngologa z alergologiem – nieżyty górnych dróg oddechowych
  • współpraca laryngologa z mikrobiologiem – powracające infekcje zatok

To innowacyjne podejście służy skróceniu procesu diagnostycznego i przyspiesza samo leczenie.

Problemy laryngologiczne u dzieci

Infekcja, ból gardła czy katar, to problemy, z którymi często muszą sobie radzić rodzice małych dzieci. Wybierając lekarza w pierwszej kolejności udają się do pediatry. Okazuje się, że takie przypadki powinien często skonsultować laryngolog i alergolog. Dlaczego ważna jest współpraca między lekarzami? Kiedy udać się do specjalisty, a kiedy wystarczy wizyta u pediatry? Rozmawiamy o tym z dr hab. n. med. Lidią Zawadzką-Głos, kierownikiem Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, lekarzem otolaryngologiem Centrum Medycznego MML.

Pani Profesor, kiedy dziecko ma katar lub kłopoty z gardłem, rodzice zazwyczaj udają się do pediatry, a przecież przyczyną może być alergia i towarzyszące jej problemy laryngologiczne.

Dr hab. n. med. Lidia Zawadzka-Głos: Zgadza się. Laryngologia i alergologia to dwie specjalizacje medycyny, które zajmują się między innymi takimi objawami u pacjenta jak niedrożny nos, przewlekły katar, obrzęki krtani lub gardła. U dzieci często dochodzi do przerostu trzeciego migdałka, zwłaszcza u tych z alergią. Przerost migdałka gardłowego jest wówczas przyczyną niedosłuchu, kłopotów z zatokami, chrapania, bezdechów. Leczenie pacjenta powinno być kompleksowe. Zwłaszcza pacjenci z alergią są predysponowani do przerostu migdałków. W takich przypadkach ważna jest interdyscyplinarność. W przypadku wystąpienia niedosłuchu lub obecności bezdechów, laryngolog wykonuje zabieg usunięcia migdałka gardłowego, czyli adenotomię. U pacjentów z alergią prawidłowe leczenie przeciwalergiczne zapobiega nawrotom dolegliwości lub wtórnemu przerostowi migdałka.

Czy w takim razie często zdarza się, że w wyniku braku interdyscyplinarności pomiędzy lekarzami, trafiają do Pani Profesor mali pacjenci zdiagnozowani zbyt późno?

LZ-G: Niestety tak. Głównie są to pacjenci z przewlekłymi katarami, zapaleniem zatok, u których występują bóle głowy. Tacy pacjenci w pierwszej kolejności konsultowani są neurologicznie, dopiero w końcowym etapie diagnozy włączany jest laryngolog, mimo, że powinno mieć to miejsce znacznie wcześniej. Często trafiają do mnie także pacjenci, u których występuje przerośnięty migdałek, a w konsekwencji niedosłuch znacznego stopnia, wady zgryzu, również zaburzenia rozwojowe twarzoczaszki. W wyniku znacznego niedotleniania centralnego układu nerwowego, często spotykane są zaburzenia zachowania, które są powodem wielu problemów w szkole. Dzieci te mają gorsze wyniki w nauce – zwłaszcza języków obcych – ze względu na złą percepcję słuchową.

Na co w takim razie zwrócić szczególną uwagę, by odróżnić problem laryngologiczny, czy alergologiczny od zwykłego przeziębienia?

LZ-G: Istnieją pewne cechy tzw. zwykłego przeziębienia, które wstępnie pozwalają rodzicowi określić czy jest to infekcja, czy zaostrzenie alergii. Należy rozróżnić tu przede wszystkim dwa typy infekcji: wirusowej i bakteryjnej. W przypadku infekcji wirusowej występują takie objawy jak bóle kostno-stawowe, ból gardła, katar, kaszel, temperatura ciała w granicach 37-38 stopni C i ogólne złe samopoczucie pacjenta. Natomiast podczas infekcji bakteryjnej temperatura jest znacznie wyższa, wzrasta do 39 stopni C, a dolegliwość bólowa jest ściśle zlokalizowana np. w okolicy ucha czy gardła, widoczny jest także nalot na migdałkach podczas anginy. W przypadku problemów alergologicznych obserwujemy stale występujący objaw, który możemy już zidentyfikować na podstawie wcześniejszych wywiadów. Mogą to być objawy stabilne, występujące na przestrzeni lat. W przypadku takich problemów z reguły nie występuje wzrost temperatury.

Jak w takim razie powinniśmy postąpić obserwując u dziecka objawy typowe dla infekcji?

LZ-G: Z infekcją bakteryjną nie jesteśmy sobie w stanie poradzić bez zastosowania antybiotykoterapii. Natomiast podczas infekcji wirusowej najlepiej jest zastosować profilaktykę w postaci pozostania w domu, nawadniania oraz zastosować leki obniżające temperaturę. Warto stosować środki zawierające dużo witaminy C. Trzeba pamiętać, że zaniedbana infekcja wirusowa toruje drogę infekcjom bakteryjnym.